top of page

A textil légcsatornák és légbevezetÅ‘ rendszerek

korszerű felhasználási lehetÅ‘ségei

prihoda-logo_magyar_rgbpng.png
Kép2.jpg

Cikkünkben a BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék Légtechnika laboratóriumában, a Columbus Klímaproject Kft. által forgalmazott és telepített PRIHODA textil légcsatornákat mutatjuk be, melyeken keresztül ismertetjük ezek szélesebb körű felhasználási lehetÅ‘ségeit. A laboratóriumunkban felszerelt textil légbefúvók egyrészt kutatási célok megvalósításához alkalmazhatók, másrészt a mérnök hallgatók az egyetemi képzés fontos részét képezÅ‘ mérési gyakorlatok keretében ismerhetik meg a tervezés, méretezés, alkalmazás speciális ismereteit.

PRIHODA textil légbevezetÅ‘k méretezéséhez fejlesztett speciális Air Tailor tervezÅ‘szoftver segítségével tudományos alapossággal, gyorsan és pontosan megtervezhetÅ‘ bármilyen légbevezetési feladat. A szoftveres szimuláció végén kapott méretezési adatlap tartalmazza a nyomásveszteségek és a légáramlási sebességek számításait, az összes elosztóelem specifikációit és azok zajszintjének kiszámítását. Az eredményeket grafikusan, térbeli vetületként is megkapjuk, így a levegÅ‘eloszlás, légsebesség leépülés a legapróbb részletekig pontosan tervezhetÅ‘. Ennek birtokában a gépész tervezÅ‘k magabiztosan illeszthetik be a PRIHODA textil légbefúvókat az általuk tervezett komplex légtechnikai rendszerekbe.

A BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék Légtechnika laboratóriumában kiépített szövet légcsatorna geometriai méretei (1. ábra) és beépítése (2. ábra) a következÅ‘ ábrákon látható.

​

​

Kép3.jpg

1. ábra Légtechnikai laboratóriumban elhelyezett szövet légcsatorna méretei

Kép5.jpg
Kép4.jpg

2. ábra Légtechnikai laboratórium mennyezete alá épített textil légcsatornák

A telepített légbevezetÅ‘k egyike (2. ábra jobb oldalon) belsÅ‘ membrános kialakítású, azaz a textil légcsatornán belül egy membrán van, ami egy vékony, nem áteresztÅ‘ szövetbÅ‘l készül. A membrán (3. ábra) vízszintesen, a légbefúvó közepébe van varrva, és az eleje egy szervomotorral állítható fülhöz van csatlakoztatva. Ily módon a membrán vagy az alsó, vagy a felsÅ‘ felét takarja a befúvó felületének a fűtési vagy hűtési üzemmódtól függÅ‘en (teremhÅ‘mérsékletnél melegebb vagy hidegebb levegÅ‘ befúvás). Fűtés esetén a befúvó felsÅ‘ fele van takarva, így a levegÅ‘ lefele távozik, a sorban kiképzett nyílásokon (lyukasztás) keresztül. Hűtés esetén a befúvó alsó fele van takarva, így a levegÅ‘ a felsÅ‘ palástfelületen át távozik a mikroperforációval ellátott szöveten keresztül, ami elárasztásos légbevezetést biztosít.

​

 

Kép6.png

3. ábra  BelsÅ‘ membrán kialakítása

A mérési gyakorlatok során a hallgatók beállítják a méretezési adatlap szerinti kiindulási paramétereket (befújt légmennyiség, hÅ‘mérséklet) és műszeres méréssel ellenÅ‘rzik a szimulációs szoftver szerinti kiadott légsebességeket a tartózkodási zóna különbözÅ‘ pontjain. A késÅ‘bbi tervezÅ‘i munkájuk során nagy segítségükre lesz az így szerzett tapasztalat, hogy a papíron kiszámolt, megtervezett légtechnikai rendszer valós körülmények között miként működik.
A PRIHODA tervezÅ‘szoftverével készült légáramlás minták a 4. és 5. ábrán láthatók.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

​

Kép7.jpg
Kép8.jpg

4. ábra – áramkép szellÅ‘ztetési üzemmódban (izotermikus befúvás).

5. ábra – áramkép hűtési üzemmódban (anizotermikus befúvás).

Kép9.jpg

A 4. és 5. ábrán jól megfigyelhetÅ‘ a nyílásokból kilépÅ‘ légsugarak áramvonalainak alakulása a befúvás és a környezet közötti hÅ‘mérsékletkülönbség hatására. Hűtési üzemmódban a légsugár félkúpszöge kisebb, mint izotermikus állapotban.

A Légtechnikai laboratóriumunkban található PRIHODA légcsatorna anyaga a rendelkezésre álló tanúsítványok szerint szerint kiváló eredménnyel megfelel az EN 13501-1 szabvány elÅ‘írásainak. A PRIHODA textil anyag B-s1,d0. osztályzatot kapott (B: kiváló tűzállóság, S1: alacsony füstkibocsátás, d0: nincs olvadt, lángoló csepegés), ami meghaladja az USA-ban érvényes UL 723 normák követelményeit.

​

Textil légbevezetÅ‘ rendszerek általános felépítése és tulajdonságai

A szállított levegÅ‘ (lásd a V pontot az 6. ábrán, amely a szállított légmennyiséget jelöli), amely egy adapteren keresztül lép be a diffúzorba (szövet légcsatorna), a következÅ‘ módok egyikén léphet ki onnan (1. ábra):
A – egy kimeneti végen, ahonnan a levegÅ‘ egy másik rendszerbe áramlik tovább;
B – mikro-perforációkon át, melyek 0,2 mm-es, vagy 0,4 mm-es, lézerrel vágott nyílások a szövetben;
C – perforációkon át – 4 mm átmérÅ‘nél nagyobb lézerrel vágott nyílások;
D – kis szövetfúvókákon keresztül;
E – nagy szövetfúvókákon keresztül;
F – adapteren/kimeneti csÅ‘kötésen keresztül, a levegÅ‘ egy másik rendszerbe áramlik tovább.

​

​

​

​

​

6. ábra – a szövet légcsatornák felépítése

Általánosságban igaz, hogy: V = A + B + C + D + E + F. Természetesen az A, B, C, D, E, F bizonyos értékei lehetnek nullák.

A levegÅ‘ellátás szövet diffúzorok segítségével történik adott átmérÅ‘jű, lézeres technológiával vágott perforációkon keresztül, melyek bárhol elhelyezhetÅ‘k a palástfelület mentén. Mivel ezek a nyílások változó méretben és elrendezéssel is kialakíthatók, így meglehetÅ‘sen változatos légbefúvás valósítható meg. Gyakorlatilag minden legyártott textil légbevezetÅ‘ egyedi kialakítású, speciálisan a tervezÅ‘ által kért paraméterek szerint kialakítva.

LehetÅ‘ség van alacsony sebességű befúvásra és sugár légvezetés alkalmazására is. JellemzÅ‘en a 0,2 vagy 0,4 mm átmérÅ‘jű nyílások (mikro-perforációk) fÅ‘leg alacsony sebességű levegÅ‘ elosztás biztosításához ajánlottak. A 4 mm, vagy annál nagyobb átmérÅ‘jű nyílások (perforációk) pedig a célzott sugárszellÅ‘zés megvalósítását teszik lehetÅ‘vé (7. ábra).

​

​

​

Kép10.jpg

7. ábra – a különbözÅ‘ méretű perforációk eltérÅ‘ áramlási képet hoznak létre

A légcsatornában kialakuló áramlási sebesség többségében azonos a hagyományos légcsatorna hálózatokban megengedett sebességhez (gerincben maximum 6-8 m/s; ágvezetékben 4-6 m/s; mellékágban pedig 2-3 m/s). A vezetéken belüli maximális sebességet az alkalmazási helyen maximálisan elfogadható aerodinamikai zaj határozza meg. A megengedhetÅ‘ legnagyobb légsebesség mértéke elsÅ‘sorban akusztikai és áramlástechnikai jellemzÅ‘k függvénye.

A hagyományos, horganyzott acélból készített légcsatornák keresztmetszetüket tekintve lehetnek kör, valamint négyszög formájúak. Mindegyik kialakításnak megvannak az elÅ‘nyei, hátrányai. Közös tulajdonságként azonban leírható, hogy a tömegük jóval nagyobb például a szövetbÅ‘l készített légcsatornáknál, ezért szállításuk, szerelésük is több idÅ‘t és energiát vesz igénybe, mint szövet társaiké. Ezen kívül a szövet egyik óriási elÅ‘nye a horganyzott acéllemez csatornákhoz képest az, hogy nyugalmi állapotban (amikor nem történik bennük áramlás) kisebb helyet foglalnak el. Ez nagy elÅ‘ny például szállításkor.

A szövet légcsatornák tisztítása jóval egyszerűbb, mint a hagyományos rendszereké, hiszen a szövet légcsatorna könnyen leszerelhetÅ‘ és tisztítható, mosható akár hagyományos mosógépben is, és felszerelés után az új állapotával megegyezÅ‘ tisztaságú lesz. Ez egy hagyományos lemez légcsatorna rendszer esetén sohasem valósulhat meg.

A légcsatorna áramlási keresztmetszete jelentÅ‘s hatással van a légtechnikai rendszer üzemeltetésére és hatékonyságára. A szövet légcsatornák a gyakorlatban az alábbi keresztmetszetben gyárthatók, melyek nagyfokú rugalmasságot és alkalmazkodást engednek a tervezÅ‘knek, egy adott tér légellátását illetÅ‘en:

  • kör;

  • félkör;

  • negyedkör;

  • körszelet;

  • körcikk;

A textil légcsatornák elÅ‘állítása és szerelése jóval kisebb ökolábnyomot hagy maga után, hiszen gyártásuk, szállításuk és telepítésük sokkal kevesebb energiát igényel, mint amennyi a nehéz hagyományos, merev rendszerek esetében szükséges. Számos gyártó (mint például a PRIHODA) szövet légcsatornái részben újra felhasznált anyagból (pl.: PET palack) készülnek.

A korszerű belsÅ‘építészeti elvárásoknak megfelelÅ‘en nem elhanyagolható szempont a légcsatorna hálózat esztétikája, illeszkedése a belsÅ‘ környezethez. A textil légcsatornák nagy elÅ‘nye a horganyzott acéllemez kivitelhez képest az, hogy különféle szín- és alakváltozatokban elérhetÅ‘k a megrendelÅ‘k igényeinek megfelelÅ‘en.

​

Dr. Goda Róbert
egyetemi adjunktus
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Gépészmérnöki Kar
Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék

 

 

Irodalom:

V. V. Agafonova; A. P. Skibin; V. Y. Volkov: Modeling of Air Distribution in an Office Building Using Microperforated Textile Air DuctIOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 1079 (2021).
Prihoda műszaki katalógus: textil légcsatornák és légelosztó rendszerek. Web: https://www.prihoda.com/
Nielsen P. V. 2007 Comparison between different air distribution systems Aalborg University and International Centre for Indoor Environment and Energy (Denmark 11) p.
Rymarov A. G.; Agafonova V. V. 2015 Research for potential application of textile air ducts in ventilation systems Natural and Technical Sciences 2 pp 141-143.
Chen F.; Chen H.; Xie J.; et al. 2011: Air distribution in room ventilated by fabric air dispersion system Building and Environment 46 (11) pp 2121–2129.

bottom of page